Samovyšetrenie prsníkaby mali vykonávať všetky ženy bez rozdielu na ich vek. Odporúča sa opakovať lekársku kontrolu každé tri mesiace, najlepšie okolo tretieho dňa po skončení menštruácie, keď vaše prsia neovplyvňujú hormóny. Ženy, ktoré sú v menopauze by mali samovyšetrenie opakovať aj každý mesiac – najlepšie hneď prvý deň daného mesiaca. Prsia vyšetrujeme v stoji pred zrkadlom, v ľahu a tiež pod sprchou. Odporúča sa vyšetrovať hlavne hmatom a pohľadom. Každý prsník vyšetrujeme bruškami prstov a krúživými pohybmi sa v smere hodinových ručičiek postupuje od hornej vonkajšej časti smerom k bradavke. Prehmatajte nielen povrchové vrstvy žľazy, ale aj hlbšie štruktúry. Nezabudnite, že po vyšetrení prsníkov treba pokračovať aj vyšetrením oblasti pazuchy a pod a nad kľúčnou kosťou.
Pri vyšetrení pred zrkadlom – čiže v stoji, je potrebné použiť tieto polohy:
- Ruky spustené pozdĺž tela
- Ruky v bok
- Ruky za hlavou
- Ruky v predklone
Všímajte si hlavne:
- Zmeny farby kože
- Zvráskavenie pokožky
- Náhle zväčšenie alebo zmenšenie jedného prsníka
- Výtok hnedastej alebo krvnej tekutiny
- Vťahovanie bradavky, ktoré ste predtým nespozorovali
- Postihnutie dvorca alebo bradavky podobné vyrážke či ekzému
- Zhrubnutia tkaniva a uzlíky, ktoré ste dovtedy nemali
Druhým nemenej dôležitým spôsobom vyšetrenia prsníka je skríning rakoviny prsníka – mamografia. Podstupuje sa raz za dva roky u žien od 40 do 69 rokov, alebo raz ročne (bez ohľadu na vek) ak máte v rodine pozitívnu diagnózu alebo tiež individuálne u žien, ktoré už patologický nález mali.
Ak pri samovyšetrení spozorujete nejaké zmeny, neváhajte a vyhľadajte lekársku pomoc. Nezabudnite však na to, že nie každá hrčka musí znamenať rakovinu prsníka. Naše telo sa každým dňom mení, môže ísť iba o hormonálne vplyvy alebo prejav inej, menej závažnej choroby.