Čo robiť ak pes odmieta chodiť

Ak sa krívanie na jednu labu objaví náhle, skontrolujte psovi vankúšiky a pazúry. Psie labky sú zospodu veľmi citlivé. Niekedy stačí, že sa do nich zapichne kúsok bodliaku, alebo iný cudzí predmet a hlavne slabšie povahy dokážu doslova ochrnúť. Prezrite vždy i priestor medzi vankúšikmi. Tam sa totiž niekedy zvykne zaseknúť drobný kamienok. Môže sa taktiež jednať o zlomený alebo prerastený pazúr.
 
buldok

Druhou a veľmi častou príčinou je natiahnutý sval. Ak psa chováme v byte kde nie sú koberce ale šmykľavé podlahy, stačí jeden neopatrní krok, alebo zoskočenie z gauča a problém je na svete. hlavne malé plemená, môžu prestať prijímať potravu a odmietať chodiť. Natiahnutý sval totiž dosť bolí. Táto situácia často nastane aj pri psoch, ktorí radi preskakujú nižšie ploty. Niektorí ich totiž zdolávajú pomerne zvláštnou technikou, a to tak, že sa cez plot prevalia a čakajú kým ich váha vlastného tela nepreváži. Vtedy sa nemusí jednať o natiahnutý sval na nohe, ale na krku a chrbtici. Prejavy sú však veľmi podobné, pes nechce chodiť, takže sa nám môže zdať, že ide o poranenú nohu.
Aj keď sa nejedná o nič vážne, mali by ste navštíviť veterinára. Ten v prvom rade potvrdí, alebo vylúči túto diagnózu a zároveň psovi predpíše niečo proti bolesti.

jezevčík
 
Ak sa problém s chôdzou objaví náhle a trvá dlhšie ako dva dni, návšteva veterinára je nevyhnutná. Psi totiž odmietajú chodiť aj pri tráviacich ťažkostiach, alebo akejkoľvek inej bolesti.
 
Pokiaľ sa chôdza psa zhoršuje postupne, mali by ste veterinárnu ambulanciu navštíviť čím skôr. Môže sa jednať o poškodené bedrové, alebo kolenné kĺby. Všetko vyrieši jeden rontgenový snímok. S bedrovými kĺbmi mávajú problém hlavne veľké a obrie plemená. S kolenami zas tie menšie, ako napríklad jorkšír.

tlapky
 
Psi s nadváhou trpia problémami s kĺbmi najčastejšie. Najdôležitejšie je obezite prechádzať. Ak už totiž dôjde k poškodeniu kĺbov, obyčajná diéta a schudnutie nepomôže.

Nezaradené