Starostlivosť o drevený nábytok

Drevo patrí medzi prírodné materiály, ktorého vlastnosti určite ocení každý z nás. Vyrábajú sa z neho produkty rôzneho využitia, od špáradiel až po nábytok. A práve nábytok vyrobený z dreva má mnoho výhod. Je to materiál čisto prírodný, na dotyk je teplý a pri pravidelnej a kvalitnej údržbe vám vydrží celé roky, ba možno aj ďalšia generácia sa z neho bude tešiť.

starý nábytek

Vlastnosti nábytku z masívu
Každý prírodný materiál si vyžaduje údržbu, aby bola zachovaná jeho funkčnosť a vlastnosti, ktoré má. Drevo nie je výnimkou. Drevený nábytok treba ošetrovať pravidelne, no nepotrebuje žiadnu náročnú údržbu. Základom je vhodne ho umiestniť, pretože drevo patrí medzi organické materiály, ktoré podliehajú poveternostným vplyvom, akým je vlhkosť, teplo či voda.

dřevo

Vlhkosť –drevo dokáže na seba naviazať vodu a následkom toho mení svoj tvar, ohýba sa a skrúca. Ak tomu chcete predísť, umiestnite nábytok do miestnosti, ktorej vlhkosť vzduchu nepresahuje 50-60%.
Teplota– pre umiestnenie nábytku je ideálne, ak je v miestnosti okolo 20°C. Podlahové kúrenie má tendenciu nábytok vysúšať.
Priame slnko – nie je vhodné nábytok umiestniť na miesto s priamym dopadom slnečných lúčov, časom totiž môže drevo stratiť farbu.

Drevený nábytok a jeho údržba
Masívny nábytok si nevyžaduje nijakú zvláštnu údržbu, postačí, ak si zaobstaráte mäkkú, suchú handričku. Na bežné čistenie postačí, ale ak je to nutné, môžete ju zľahka navlhčiť, neodporúča sa utierať nábytok mokrou handrou. Voda by mohla do dreva vsiaknuť a nábytok by tak znehodnotila. Pri nehode s vyliatou vodou stačí povrch nábytku rýchlo utrieť do sucha, aby čo najmenej vody vsiaklo do dreva. Lesk povrchu dosiahnete použitím leštiacich prípravkov podľa druhu dreva, ale pri prvom použití radšej urobte skúšku na skrytom mieste pre prípad, že by prostriedok spôsobil nejaké poškodenie nábytku, tak ho neznehodnotíte celý.

dřevo

Poškriabaný nábytok
Pri zistení škrabancov na povrchu nábytku si pomôžete dužinou vlašského orecha, ktorým stačí prejsť po ryhe. O zamaskovanie sa postará olej, ktorý obsahujú orechy.

Nezaradené