Ženy pracujúce medzi mužmi: môžu uspieť?

Budovanie kariéry v mužskom prostredí dá ženám zabrať, ak sa k nej vôbec niekedy dopracujú. Podľa poslednej správy Svetového ekonomického fóra, ktorý vypočítal horizont možnej zmeny, ženy si na rodovú a mzdovú rovnosť budú musieť počkať asi 170 rokov, čo znamená do roku 2188! To je katastrofická predstava a s ubiehajúcimi rokmi sa nerovnosť medzi mužmi a ženami prehlbuje.V minulom roku Svetové ekonomické fórum udávalo trocha optimistickejší dátum, hovorilo o 118 rokoch. Budovanie kariéry žien medzi mužmi naráža aj na iné problémy: jedná sa najmä o kolektívy, v ktorých prítomnosť ženy sa javí ako udivujúca, no v tom horšom prípade aj pohoršujúca.


zdravotní sestra

Iba na profesionálnej úrovni

Pre ženu je veľmi dôležité, aby sa nedala zatiahnuť do sféry, ktorá nemá s profesiou nič spoločné. Nesmie sa nechať prichytiť pri nejakom omyle, byť vždy pohotová a za všetkých okolností kompetentná, a takisto sa za nijakých podmienok nenechať stiahnuť na neprofesionálnu úroveň. Podľa možnosti je namieste nedať sa vyprovokovať mužskými vtipmi neprimeranou reakciou, najlepšie je tieto ich žartíky ignorovať. Taktiež je dobré, ak žena nedáva zámienku na kritiku.

Náročná fyzická práca

Je veľmi ťažké uspieť a pritom zostať sama sebou, hlavne pre ženy, ktoré pracujú fyzicky, čo si vyžaduje určitú námahu. Zabrániť nejakej z podôb paternaliznu je ťažké, niekedy nestačí ani kompetentnosť. Dokázať, že žena zvládne to isté čo muž, stojí dosť veľa úsilia, a aj tak neexistuje záruka, že sa to podarí. Pre ženu je to trpká pokora, a ak sa to udeje ešte aj necitlivo, je to pre ňu veľmi frustrujúce. Sebaistých mužov totiž len ťažko presvedčíte o svojej kompetentnosti.

obchod

Tromfy a slabosti

Kvôli zmene mentality profesionálneho sveta, ktorý často ustrnie vo vlastných istotách, sa mnoho žien  rozhodne pre použitie vlastných zbraní. To je situácia, kedy zo svojich takzvaných slabostí ženy vyťažia tromfy. Hlavne v zamestnaniach, keď je kontakt s človekom najdôležitejší, napríklad pri poskytovaní pomoci sa ženy stretávajú s tým, že lepšie sa komunikuje žene so ženou. Z toho ženy usudzujú, že týmto spôsobom je možné narušiť zabehnuté stereotypy a kolektívu predstaviť vlastné metódy.

Nezaradené