Odkiaľ pochádzajú mikiny?

Mnoho ľudí možno prekvapí, že história mikín siaha až do vojenských čias v období po prvej svetovej vojne. So šitím mikín po prvýkrát prišla americká spoločnosť, ktorú dnes poznáme pod názvom Champion, avšak v minulosti začínala s menom Knickerbocker Knitting Co. a až neskôr sa premenovala na Champion Knitting Mills, z čoho vznikol aj súčasný názov.

pánska mikina

Táto spoločnosť začala, vďaka svojim šijacím strojom najprv šiť svetre, ktoré neskôr upravila a pridala k nim kapucňu. Úprava s kapucňou bola určená primárne pre zamestnancov, ktorí pracovali vo výrobniach a továrňach, ktoré slúžili ako chladiarne a bolo v nich teda pomerne dosť zima. Kapucne sa však hodili aj pre vojenskú akadémiu a vojakov, pre ktorých spoločnosť Champion šila vojenské oblečenie. Úžitok kapucne sa prejavil najmä vtedy, keď boli vojaci vo výcviku, aby im počas cvičení, ktoré často prebiehajú v nepriaznivom počasí, nebola zima. O niekoľko desiatok rokov neskôr, po tom ako bola spoločnosť odkúpená, sa po veľkom úspechu mikín v armáde o nich začali zaujímať americké národné športové organizácie, pre ktoré Champion začala šiť športové uniformy a dresy.

farebné mikiny

Od pracovníkov a obyčajných robotníkov sa cez vojakov a športovcov dostala obľúbenosť mikiny ku hip-hopu a následne aj medzi bežných ľudí. V súčasnosti poznáme pánske mikiny, dámske, unisex aj detské, pričom z tohto oblečenia sa stal univerzálny a pohodlný kúsok, ktorý by nemal chýbať v žiadnom šatníku. Mikiny sú dnes natoľko rozšírené, že ich nosíme nie len na doma, ako domáce ležérne oblečenie, ale taktiež je na trhu aj mnoho značkových mikín, ktoré ľudia často nosia do práce či dokonca aj na rôzne formálnejšie príležitosti. Nech už teda obľubujete mikinu s kapucňou alebo bez nej, na zips či bez zipsu tzv. mikinu cez hlavu, z nespočetného množstva moderných kúskov si dokáže vybrať naozaj každý.