Led žiarovky nie sú, ako sa zdá, len dočasným trendom

Možno je vám už známe, že led žiarovka e27 poskytuje predovšetkým oceniteľné úsporné vlastnosti a pravidelne nižšiu spotrebu energií za osvetlenie. Pozrime sa ale na led svetlá trochu bližšie a pre istotu si opíšme ich známe vlastnosti, kam sa mimochodom neradí len úspornosť.

žiarovka, osvetlenie

A tejto téme sa budeme venovať zároveň aj preto, že halogénové žiarovky sú už pár rokov vyradené z trhu, spotrebitelia sú preto priam donútení svietiť iným spôsobom, na čo sa ale môžeme pozrieť aj z pozitívneho hľadiska. Aj napriek tomu, že je napríklad kúpna cena led žiaroviek vyššia, v konečnom dôsledku nám tieto zdroje zabezpečia pravidelné šetrenie energií a návratnosť peňazí je relatívne rýchla. Zároveň, ak sú súčasťou led svetiel kvalitné diódy, dokážu svietiť okolo 50 000 hodín, možno aj dlhšie.

žiarovka, biele

Podstatný rozdiel a výhoda led žiaroviek je v tom, že na žiarenie využívajú diódy, ktoré emitujú svetlo. Niekto tomu možno nepripisuje dostatočnú váhu, ale toto je dôvod, prečo „ledky“ prinášajú v porovnaní so starými žiarovkami až 90%-nú úsporu. Je to teda oveľa šetrnejšia a efektívnejšia technológia žiarenia, ktorá nepotrebuje k svieteniu teplo. Aspoň nie v miere, ako klasická žiarovka, ktorá (znie to až neuveriteľne) do svetelných vlastností dávala len 8 % % z energií a ostatné išli do tepelných vlastností, čo je už z dnešného pohľadu nemysliteľné, pretože na výber máme práve zmienené úspornejšie riešenia.

Svetlá s Light Emitting Diode predstavujú takisto ekologickejšie riešenie. Dajú sa takmer zo 100 % recyklovať, obnoviť a na rozdiel od úsporných žiariviek neobsahujú ortuť a ani iné známe škodliviny. Nezahrievajú sa, nie sú rozpálené, preto pri dotyku nepália, sú bezpečné.

Majú perspektívu?

  • Je skrátka niekoľko dôvodov, prečo sa „ledky“ uchytili na trhu a takisto v interiéroch (a exteriéroch) spotrebiteľov. Nejde teda o krátkodobý trend, ako skôr o niečo, s čím sa ráta aj naďalej, veď osvetlenie si dnes začíname spájať aj s modernými SMART domácnosťami.