8 dôvodov prečo sú pavúky užitočné pre ľudstvo

Len málo živočíchov na planéte je tak nenávidených ako práve pavúky. Tieto osemnohé stvorenia sú však užitočné pre človeka. Dúfame že tento článok zmení to ako sa dívate na tieto zvieratá a umožní vám prehodnotiť svoj pohľad na ne. Dámy a páni, tu je 9 dôvodov prečo pavúky robia službu ľudstvu a zaslúžia si trochu nášho porozumenia.

pavouk

1.       Pavúky sa živia škodcami– Diéta pavúkov sa skladá takmer výlučne z hmyzu. Áno tie otravné muchy a komáre sú hlavnou zložkou potravy pavúkov. Pavúky sú v tomto smere na našej strane.
2.       Vďaka bodu 1 zamedzujú šíreniu chorôb– Hmyz, ako napríklad muchy a komáre, prenáša rôzne, často veľmi vážne druhy ochorení. Pavúky vďaka tomu, že redukujú populáciu hmyzu, redukujú aj rozširovanie týchto chorôb.
3.       Na človeka pavúk útočí len veľmi zriedkavo– A keď vravíme veľmi zriedkavo máme na mysli extrémne zriedkavo. Pavúky sa vždy snažia uniknúť pri styku s človekom. Nesprávajú sa agresívne.

tarantule

4.       Jed niektorých druhov sa využíva na výrobu liekov– Jed čiernej vdovy sa používa na výrobu mnohých liekov. Vedci z Čile zistili, že môže byť použitý ako liek proti erektilnej dysfunkcii.
5.       Ich siete sú perspektívny materiál– Pavučina je materiál, ktorý už onedlho bude mať veľmi široké využitie.
6.       V mnohých kultúrach sú symbolom šťastia– Nájsť v dome pavúka sa  v mnohých kultúrach berie za symbol dobrého šťastia.
7.       Pavúky sú kľúčové pre zdravý ekosystém– Ekosystém by nemohol existovať vo svojej podobe bez pričinenia pavúkov.
8.       Pavúky boli inšpiráciou pre vznik spidermana– Áno svet by nepoznal spidermana, nebyť jedného geneticky zmutovaného pavúka … Ale vážne, pavúky sa stali inšpiráciou mnohých umeleckých diel. To samo o sebe z nich robí hodnotné stvorenia.

pavouček

Pavúky sú nepochopené živočíchy. Dostávajú od ľudstva viac nenávisti ako je nutné. To, že nás nemusí esteticky priťahovať ich výzor je jedna vec, nepochopenie ich miesta na svete je vec druhá. Veríme, že tento článok pomohol zmeniť váš pohľad na tieto milé, užitočné zvieratká.

Nezaradené