Odšťavovač ako nevyhnutný pomocník

V prípade, že váhate nad kúpou odšťavovača, neviete si vybrať vhodný model, sú nasledujúce riadky určené práve vám. Odšťavovač nie je vôbec zbytočnou elektronikou, ktorá bude vo vašej kuchyni stáť bez využitia. Ak sa naučíte robiť ovocné alebo zeleninové šťavy, preštudujejte si návody na rôzne mix nápoje a vyskúšate ich, neoľutujete jeho kúpu nikdy. Trend zdravého životného štýlu môžete začať kúpou odšťavovača.

džus

Ak si myslíte, že nebudete odšťavovať až tak často, stačia vám aj lacnejšie modely. Pri výbere sa však sústreďte na výkon, keďže niektorá zelenina je tvrdšia. Preto by mal byť jeho výkon aspoň 1000 Wattov. Všímajte si aj otvor, ktorým sa do nádoby dáva ovocie a zelenina. Ak je príliš malý, budete musieť každý odšťavovaný kus pracne krájať.

Základným parametrom odšťavovač je, či sú odstredivé alebo tlakové. Odstredivé si poradia ľahko s každým ovocím aj zeleninou, ale vzniká pri nich viacej odpadu. Fungujú tak, že vkladané potraviny najskôr nasekajú a potom ich odstredivou silou odšťavia. Tlakové odšťavovače ovocie a zeleninu úplne rozdrvia a celú masu pretlačia cez sito. Tento typ je efektívnejší a vie odšťaviť aj oriešky a vyrobiť zeleninové, či ovocné pyré.

Chcete si pochutnať napríklad na odšťavenej cvikli alebo mrkve? V tom prípade pozerajte na vyšší výkon zariadenia. V opačnom prípade sa motor odšťavovača naozaj priam až zadŕha a zasekáva. Najkvalitnejšie prístroje majú výkon až 1400 Wattov. Je dobré si vybrať odšťavovač s viac rýchlostnými stupňami. Tie využijete pri rôznych druhoch ovocia a zeleniny. Pri mäkkých, ako je pomaranč alebo hrozno, vám stačí odšťavovať na nižších stupňoch. Naopak pri jablkách, hruškách alebo mrkve budete musieť zapnúť vyšší rýchlostný stupeň.

smoothie

Pri každom type prístroja sa musíte pripraviť na vyššiu hlučnosť. Predsa len ide o zariadenie, ktoré seká a drví. Ak si však vyberiete kvalitný odšťavovač, nebude proces dlho trvať. Dobre si všímajte aj to, či je prístroj určený na odšťavovanie všetkých plodín. Pri drahších a výkonnejších odšťavovačov sa pripravte na trošku komplikovanejšie umývanie. Prístroj  sa skladá z viacerých častí, ktoré treba riadne vyčistiť.

Nezaradené