Muži a náušnice

História nepustí. Muži sa začali ozdobovať týmito doplnkami skôr ako ženy. Dôkazy pochádzajú z obdobia tretieho tisícročia pred naším letopočtom. Dokonca skôr, ako sa páni začali obliekať. Najstarší pár  náušníc bol objavený v kráľovskej hrobke. Bolo to na území dnešného Iraku.

model

Ich funkcia bola zo začiatku hlavne mystická. Verili, že ich ochráni pred zlými silami. Táto vlastnosť sa prisudzovala hlavne materiálu, z ktorého boli vyrobené – kovu. Od začiatku svojej histórie boli osádzané aj kameňmi, ktoré mali mať liečiteľské schopnosti. Neskôr ešte dôvody pribúdali. Mali označovať bohatstvo, príslušenstvo ku konkrétnemu kmeňu, postavenie v spoločenskej hierarchii a príslušenstvo k náboženstvu.

V stredoveku nosenie tohto doplnku ustupovalo z praktických dôvodov. Nosili sa parochne, vysoké límce, veľké klobúky, a tie to komplikovali.  Keď prišli do módy väčšie výstrihy a ustúpila éra nosenia honosných parochní, náušnice si znova našli obľubu medzi ich nositeľmi.

Paradoxom je, že pokiaľ v skorších dobách ich nosili majetní ľudia, neskôr ich nosili práve chudobní otroci.
Nesmieme zabudnúť ani na námorníkov, pre ktorých boli náušnice typickým znakom. Verili, že im zabezpečujú dôstojný pohreb. Keďže boli pochovávaní počas plavby do mora, ich vyplavenie na breh bola odmena pre toho, kto ich našiel. Mohol si šperk nechať. A neboli to lacné taľafatky, námorníci investovali do náušníc zo zlata.

V novodobej histórii majú u mužov tiež svoje miesto, ale je to skôr výnimka ako pravidlo. Ak muž siahne po tomto doplnku, väčšinou volí decentný šperk. Z médií poznáme prominentov, pre ktorých je nosenie ozdoby v uchu typické. Napríklad futbalista David Beckham. Dokonca konkrétny typ, ktorý nosí, dostal aj ľudové pomenovanie „beckhamovky“. Sú to štvorcové napichovačky so zirkónom. Ak zvolíte menšiu veľkosť, pokojne ich môžete nosiť aj k formálnemu oblečeniu. Ďalším obľúbeným kúskom medzi pánmi sú kruhy, ale tieto sa hodia skôr k neformálnemu outfitu.  

sexy muž

Ohľadom materiálu majú páni na výber strieborné, zlaté, aj z chirurgickej ocele. Sortiment ale nie je taký bohatý ako pri dámskych šperkoch. Z dôvodov, že ich v dnešnej dobe ženy nosia výrazne viac ako muži. Ale aj tak je z čoho vyberať.

Nezaradené