Filtrácia vody

Pri výbere vhodného filtračného zariadenia je vhodné vykonať rozbor vody. V prípade obecného vodovodu by mal byť dostupný na stránkach vodárenskej spoločnosti. Voda môže obsahovať rôzne látky a najčastejšími problémami v neupravenej vode sú chlór, vodný kameň, dusičnany a dusitany, železo a mangán, mechanické nečistoty a rôzne baktérie. Na všetky tieto parametre existujú spoľahlivé meradlá. Po definovaní prípadného problému s vodou treba rozhodnúť, kam chceme zariadenie umiestniť. Môže to byť rodinný dom, firma, byt alebo prevádzka či reštaurácia. Samozrejme musí to byť miesto, kde je prívod vody do objektu a teda tento efekt úpravy vody bude v úplne celom objekte.
 kapka vody
Poznáme tiež možnosť uhlíkovej filtrácie. Podstata tejto filtrácie spočíva v tom, že odstráni z vody chlór a jeho zlúčeniny a tiež aj prípadný nepríjemný zápach či dokonca chuť vody. Na trhu nájdeme kvalitné a samopreplachovacie zariadenia CWFS alebo úplne klasické potrubné filtre, v ktorých je však nutnosťou pravidelne vymieňať náplne.
 
Ďalej dostupným riešením sú aj zmäkčovače vody, ktoré dokážu z vody odstrániť vodný kameň. Pri výbere zmäkčovaču treba prihliadať na čo najvyšší možný hodinový prietok v objekte.
 
V špecializovaných obchodoch je dostupná je tzv. anexová filtrácia. Táto filtrácia odstraňuje z vody nebezpečné dusičnany a dusitany.
 led s citronem
Odželezňovacie filtrena vodu odstránia z vody železo a mangán.
 
Mechanická filtráciaodstraňuje z vody rôzne mechanické nečistoty ako piesok, hlinu, hrdzu či dokonca aj vlasy. Na rozdiel od filtrov, ktoré odstraňujú chlór tieto obsahujú sieťku.
 
UV lampy dokážu z vody odstrániť údajne dokonca až 99,9% baktérií bez použitia chémie. Ide o modernú alternatívu dezinfekcie, bez potreby údržby. Potrebná je jedine výmena žiariča a to raz ročne a samozrejme nutnosť neustáleho zapojenia v elektrine.

Nezaradené