Druhy korálkov

Korálkovanie patrí medzi jednu z najobľúbenejších krátení voľných chvíľ. Z korálkov môžete zhotoviť dekorácie, 3D zvieratká, postavičky, alebo šperky – od náušníc cez náhrdelníky, prívesky až po náramky. Vyznať sa ale v množstve korálkov a zistiť ktoré sú v čom vhodné a na čo sa nehodia je pre začiatočníka niekedy problém.

barevné korálky

Druhy korálikov.
Sklené koráliky
Korálky zo skla patria medzi najbežnejšie a aj najžiadanejšie. Majú rôzne farby, rôznu povrchovú úpravu, tvar a veľkosť. Tmavšie, až nepriehľadné sklené korálky sú drahšie než priesvitné farebné. Z týchto korálikov si môžete urobiť naozaj luxusné šperky, ale aj bežné na každodenné nosenie.
–         Rokajl – druh sklenej korálky vhodný na akékoľvek použitie. Môžete ju prišiť na textil alebo z nej urobiť šperk. Veľkosť sa pohybuje od pár milimetrov až po 1 cm.

náramek

–         Stlačené koráliky – ide o klasické guľaté korálky, ktoré sú mierne sploštené. A nie len to, do tejto kategórie patria rôzne tvary korálok, na ktorých prípravu sa roztavené sklo muselo upraviť do daného tvaru (kvapka, ihlan, disk). V tejto kategórii nájdete aj korálky s dvoma dierkami tzv superduo, alebo rulla.
–         Brúsené korálky – sklené korálky sa vybrúsia do žiadaného tvaru a následne sa podrobia ešte vysokým teplotám v sklárskej peci kde získajú typický lesk. Hovorí sa im aj ohňovky.
–         Voskové perly – nie, nie sú to perly, ani korálky z vosku. Sklené korálky v rôznych tvaroch a veľkostiach so špeciálnou povrchovou úpravou pripomínajú na prvý pohľad perly. Sú vhodné na perlové šperky. Pokojne si z nich urobte aj perlový náhrdelník.

Drevené korálky.
Ako už názov napovedá ide o korálky z dreva. Sú ľahké a príjemné na nosenie – drevo je predsa prírodný materiál, ktorý je príjemný na dotyk aj pohľad. Najčastejšie nájdete na trhu korálky z bukového dreva, ale ak túžite po exotike môžete sa obzrieť aj po korálkach z exotickejších drevín – napr. eben, palma, kokos,…

korále

Plastové korálky.
Šperky z týchto korálkov sú ľahké. Nízka cena je ich plusom tak isto ako ich rozmanitosť – rôzne farby a veľkosti. Ich kvalita je ale o niečo horšia než pri predchádzajúcich druhoch. To, že sú z plastu je na nich vidieť.

Nezaradené