Ako zvládnuť maturitu?

Tu je niekoľko tipov a trikov, ako si môžete uľahčiť maturitnú skúšku a po rokoch na ňu spomínať s úsmevom na perách.

studium

Príprava už počas roka

Mnoho maturantov si myslí, že na učenie majú ešte kopu času a že to všetko hravo doženú cez akademický týždeň. Áno, týždeň pred maturitami máte, milí maturanti, využiť na učenie, avšak do hlavy za týždeň rozhodne nenatrepete vedomosti za posledné 4 roky. Preto odporúčame, aby ste sa priebežne pripravovali už počas maturitného ročníka a cez akademický týždeň si len opakovali, lebo času naozaj nie je nazbyt.

Správny harmonogram

Ešte pred začiatkom akademického týždňa si nachystajte všetky podklady a materiály, ktoré budete k štúdiu potrebovať. Následne si rozložte čas, aby ste presne vedeli, v ktorý deň sa budete učiť ktorý predmet. Je prirodzené, že nebudete stíhať a dostanete sa do časového sklzu. V žiadnom prípade však neodporúčame niektoré témy preskočiť. Ak už príde k najhoršiemu, naučte sa aspoň pol otázky, nie polku zadaní. Ak sa naučíte pol otázky, máte väčšiu šancu dostať lepšiu známku ako keby ste si vytiahli otázku, o ktorej neviete nič a na maturitnej skúške by ste úplne vybuchli.

Zmena prostredia

Ak sa učíte dlhšiu dobu, po čase vám to môže liezť poriadne na nervy. V takomto prípade skúste na štúdium zvoliť inú miestnosť, či ísť študovať na balkón poprípade do záhrady. Zmena vzduchu môže nanovo naštartovať a prebudiť vaše unavené mozgové bunky. Takisto odporúčame aj počas akademického týždňa dbať na správnu životosprávu a konzumovať dostatočné množstvo ovocia a zeleniny, ktoré blahodarne vplývajú na mozgovú aktivitu.

učení

Najlepší čas na učenie

Každý človek má svoj vlastný biorytmus a to isté platí aj o učení. Niekomu viac páli v ranných hodinách, iní sa najradšej učia v noci. Snažte sa využiť tento čas, kedy vám najviac páli na naučenie učiva, ktoré je pre vás najťažšie a v čase, kedy vám až tak nepáli, si opakujte veci, ktoré sa vám zdajú ľahšie. Na podporu a udržanie koncentrácie odporúčame prírodné bylinkové čaje či výťažky z ginka. Výrazne pomáha aj kofeín, avšak ten aj výrazne škodí, čiže tu postupujte veľmi opatrne.
Na záver by sme vám chceli popriať, aby vaša maturitná skúška dopadla najlepšie ako mohla a uvidíte, že aj vaši profesori sa vám budú snažiť pomáhať, ste predsa ich vizitka.

Nezaradené