Zmeny kvalifikácie do Ligy majstrov

Formát, ktorého sa zmena týka, je kvalifikácia do Ligy majstrov. Tomuto formátu pripísali jedno kolo naviac, čo vlastne znamená, že ho môžeme považovať za predkvalifikáciu, pretože je to vyraďovacie kolo a to sa nezapočítava do kvalifikácie. No kluby budú mať snahu sa do Ligy majstrov cez tento formát dostať.

fotbal

Iba štyri kluby
Vo vyraďovacom kole si môžu zahrať len štyri kluby, po vyžrebovaní dvoch dvojíc budú hrať zápasy na odvety. V nadchádzajúcom ročníku Ligy majstrov si v ňom zahrajú len víťazi najvyšších líg z Moldavska, Gibraltáru, Kosova a San Marína. Tieto kluby nastúpia na zápasy už v 1. kole kvalifikácie.

Zložité postavenie slovenských klubov
Prvé kolo kvalifikácie bude zostavené z 34klubov a medzi nich sa zaradil aj klub zo Slovenska, teda víťaz našej najvyššej futbalovej ligy. A práve tento moment znamená pre slovenské kluby problém, pretože doposiaľ sa mohli do Ligy majstrov prebojovať z 2. kola. To sa im síce podarilo počas samostatnosti Slovenska len trikrát, no dnešná situácia je pre nich ešte zložitejšia.
V súčasnosti na nich čakajú zápasy v sérii štyroch kôl a ak sa im podarí vyhrať tieto duely, predstavia sa v Lige majstrov. No táto zmena má aj svoju pozitívnu stránku: v prípade, že naše kluby prehrajú a nepostúpia hneď v 1.kvalifikačnom kole, môžu vlastne takisto, ako aj ďalší porazení v tomto kole, pokračovať európsky pohár v druhom kole kvalifikácie do Európskej ligy.

rozhodčí

České kluby vo výhodnej pozícii
Výhodu majú české kluby a to vďaka výbornej reprezentácii v pohárovej Európe, disponujú teraz dobrým koeficientom pre ďalšie nasadenie. Víťaz z českej najvyššej ligy sa zúčastní minimálne v playoff kvalifikácie, čo je účasť v poslednom kvalifikačnom kole medzi majstrami pre žrebovanie. V tomto ročníku však prichádza zmena, titul víťaza Ligy majstrov získa klub, ktorý si postup do Ligy majstrov zabezpečil aj vo svojej lige. Pre české tímy to znamená,že víťaz postúpi do skupinovej fázy bez nutnosti kvalifikovať sa. Tím z Čiech, ktorý skončí v domácej lige na druhej pozícii, postupuje do druhého kola kvalifikácie Ligy majstrov.

Nezaradené