Príčiny detského plaču

Predpokladá sa, že veľmi malé dieťa plače v dvoch prípadoch: keď je hladné alebo keď je mokré. Ale nielen tieto dva stavy sa môžu stať príčinou plaču. Kričanie dieťaťa oznamuje rodičom, že ho niečo obťažuje, nemá rád niečo vo svete okolo neho.

brek
 
Plač detí môže vyvolať aj hluk mimo dvere, dažďové kvapky a iné rôzne nepríjemné faktory. Možno sa len prehrial, alebo nepohodlne leží. 
 
Samozrejme, mali by ste sa starať hlavne o detskú plienku. Je potrebné zmeniť aj tie najlepšie plienky každé 3 hodiny. Ak tam bola aj stolica, dieťa musí byť vždy umyté a utreté mokrými obrúskami. Neobliekajte dieťa ihneď po utieraní či umytí. Nechajte ho chvíľku sedieť nahého, aspoň na 5 minút.

půáč
 
Osobitná pozornosť by sa mala venovať ostrému, hlasnému plaču z bolesti. Takýto smútok by mala byť schopná rozpoznať každá matka. Najčastejšie sa dieťa obáva bolesti v bruchu. Črevná kolika je veľmi bežný jav u detí do 4-5 mesiacov. Príčinou črevnej koliky sú vzduchové bubliny, ktoré dieťa prehltne spolu s mliekom. Za pol roka sa dokončí úplná tvorba zažívacieho a nervového systému dieťaťa a kolika chvála bohu zmizne. Lekári odporúčajú podávať aktívne uhlie po dobu 2 týždňov, alebo dať dieťaťu špeciálny čaj z byliniek. Pokúste sa čo najskôr upokojiť dieťa, pretože počas plaču prehĺta viac a viac vzduchu a tým zintenzívni svoju bolesť v bruchu.

nemoc
 
Ak sa ucho nakazí zápalovým procesom- dieťa pocíti silnú bolesť pri prehltnutí. Dôkazom je, že dieťa otočí hlavu a neustále plače počas kŕmenia. Zápal ucha sa v žiadnom prípade nemá liečiť samovoľne, nezabudnite zavolať lekára. Neodporúča sa kvapkať do ucha nič bez lekárskeho vyšetrenia.
 
Stomatitída môže tiež spôsobiť detský plač. Dieťa bude cítiť ostrú bolesť, keď pije kyslú ovocnú šťavu. Ak sa na jazyku alebo ďasnách objavia červené škvrny, poraďte sa s lekárom. Predtým, ako príde lekár, môžete opláchnuť ústa dieťaťa šalviou alebo harmančekom. Keď dieťa nevie, ako si má samo umyť ústa, musíte ho držať s tvárou nad drezom a opláchnuť ústa vodou.

Nezaradené