Máme doma zajačika

Zajačik je jedným z najmilších domácich maznáčikov. Je guľatý a huňatý a jeho srsť je absolútne hebučká a jemná. Máte doma aj Vy zajačika? Mini zajac – mini lop alebo baranček, teddy alebo rex. Malá guľka radosti ale aj starostí. Najviac ma hnevá ak niekto povie, že nechce zajaca lebo smrdí. Pravda je niekde úplne inde. Aj morča, pes či mačka smrdia ak žijú v špine. Zajko, ktorému sa pravidelne čistí záchodík nesmrdí, dokonca by som povedala že vonia. Tento argument skrátka nefunguje. Zajac je v prvom rade hlodavec.

čerstvá zeleň je ako pre nás čokoláda

Dávajte si preto pozor na drevený nábytok, lišty a káble, tieto veci sú pre neho ako hračky na brúsenie zubov. Ak teda nechcete nájsť rozhryzené káble či okúsané nožičky zo stoličiek, kúpte svojmu zajkovi hračky nielen na hranie ale aj na hryzenie. Zajac si totiž vďaka hryzeniu obrusuje zúbky. Je to pre neho priam životne dôležité. Prerastené zuby majú za následok horšie prijímanie potravy a následné chradnutie, chorobu a dokonca smrť. Zajko v dome by mal mať svoje kráľovstvo. Bezpečný prístav, kam sa môže uchýliť, ak už nemá náladu sa s vami hrať. Alebo ak by chcel mať svoje súkromie a pokoj v prípade, že je u Vás doma rušno. Na oddych mu ako jeho vlastný priestor postačí väčšia klietka s plastovým dnom.

My ľúbime ich a oni ľúbia nás

Do nej umiestnite koberček alebo iný podklad, aby sa zajkovi nešmýkalo. Domček alebo peliešok na odpočinok a pre súkromie. Pozor, ak je zajko u vás nový nenechávajte mu domček v klietke. Bol by stále schovaný a proces adaptácie by sa mohol spomaliť. Musí si uvedomiť, že u Vás mu nič nehrozí. Misky a napájačky na vodu a granulky. Nezabúdajte na to, že zajac a to každý, by mal mať denne prísun sena. Čerstvé ovocie alebo zelenina je pre zajačika ako výborná čokoláda. Ak máte teda chrumkavý šalát, uhorku či mrkvičku bude určite spokojný. Aby ale boli spokojné obe strany – aj zajko aj majiteľ – musíte zabezpečiť zajacovi možnosť výbehu, kde by sa mohol naozaj vyšantiť.