Kŕčové žily na nohách a nevyjasnené názory na tento problém

Ak by sme mali v tomto článku venovať pozornosť nejakú z najrozšírenejších zdravotných problémov, tak potom sa musíme venovať kŕčovým žilám, ktoré v súčasnosti trápia asi 60 % populácie, no aj napriek tomu im ešte stále nevenujeme dostatočnú pozornosť. A to možno práve preto, že s kŕčovými žilami sa spája aj mnoho mýtov a nevyjasnených názorov.

A to napríklad v tom, že kŕčové žily na nohách zvykneme považovať primárne len za estetický problém. Len za nejakú chybičku krásu, avšak nejaké následné a horšie následky si nechceme pripustiť. A tie nás bohužiaľ môžu zastihnúť, ak tento problém nebudeme riešiť včas. To znamená, že takýto zápal následne spôsobuje aj nepríjemnú bolesť, ktorá bude najviac intenzívna hlavne na konci dňa, resp. večer.

turistika, nohy

Potom kolujú mylné názory a predstavy v tom, že koho vlastne ochorenie kŕčových žíl postihuje. Pripisujeme mu fyzický charakter, resp. že pravdepodobnosť ochorenia je vysoká najmä u športovcov a fyzicky ťažko pracujúcich ľudí. A v mnohých prípadoch je práve opak pravdou. Najväčšiu tendenciu k vzniku varixov majú ľudia so sedavým zamestnaním (alebo sedavým životným štýlom) či tí, ktorí celý deň stoja na nohách v nemennej polohe. A to práve preto, že krv v žilách nie je pravidelne podporovaná pohybovou aktivitou. Takže napríklad pravidelná rozcvička je skôr zdravým a prospešným riešením.

Nadváha a ochorenie kŕčových žíl, to sú dve odlišné veci, ktoré spolu nijako nesúvisia. No v podstate spolu súvisia oveľa viac, než by si možno niekto myslel. Čím má človek vyššiu hmotnosť, tým vyššia záťaž, resp. tlak pôsobí na dolné končatiny.

nohy, bicykel

A niekto možno žije v tom presvedčení, že celé je to iba prechodná záležitosť. Že ako to prišlo, tak to za chvíľu odíde. Zvyčajne sa prvé príznaky začnú vyskytovať v letných mesiacoch (kvôli zvýšeným teplotám), ale ak človek nebude podstupovať určité preventívne zákroky, z prvotných príznakov môžu vzniknúť oveľa nepríjemnejšie varixy.