5 vecí, ktorých by ste sa mali čo najskôr zbaviť

  1. Zvädnuté rastliny

Je jedno či hovoríme o kvetoch v kvetináčoch, alebo vázach. Mŕtve rastliny po prvé nepôsobia estetickým dojmom a majú i zlý vplyv na našu psychiku a zdravie. V podstate ide iba o zachytávače prachu.  Preto sa čo najskôr zbavte všetkého, čo už ukončilo svoju životnú púť. Iné je to samozrejme v prípade zámerne vysušených kvetín. Avšak ani s nimi, by ste to v domácnosti nemali preháňať. Ideálne je ak budú živé a sušené rastliny v rovnováhe.

reference
 

  1. Poškodené teflónové panvice

Teflón je veľmi obľúbeným povrchom pri varení. I nepoškodený je pri príliš vysokých teplotách nebezpečný. Uvoľňujú sa z neho toxické látky, ktorými sa pri nadmernom množstve môžeme i otráviť. Ak je však teflónová panvica poškriabaná, alebo inak poškodená, zdraviu škodlivé látky sa z nej uvoľňujú aj pri bežnom používaní. Ak sa teda takýto riad nachádza aj u vás, čo najrýchlejšie ho vymeňte za nový.
 

  1. Hliníkový riad

V minulosti bol hliník veľmi obľúbeným materiálom na výrovu príborov, sitiek, či hrncov. Ak i vy vlastníte takéto „historické“ kúsky, mali by ste ich čo najskôr vymeniť za nové. Podobne ako pri teflóne sa i z hliníku uvoľňujú látky, ktoré škodia zdraviu. Na rozdiel od neho však nemusia byť poškodené, alebo zahriate na vysokú teplotu.
 

  1. Pružinové matrace

Matrace s pružinami sa vyrábajú aj dnes, my však hovoríme o tých starých. Pružiny sú po rokoch opotrebované a ešte väčším problémom, sú materiáli, ktorými sú tieto matrace naplnené. Ak by ste sa na nich pozreli pod mikroskopom, pravdepodobne by ste neverili vlastným očiam, čo všetko spí spolu s vami.
 
kytka

  1. Extrémne znečistené textílie

je úplne jedno, či hovoríme o kobercoch, záclonách, dekách, alebo oblečení. Ak vám čokoľvek vyrobené z látky, napríklad splesnelo, alebo vám to omočil váš domáci miláčik, mali by ste sa týchto kúskov jednoducho zbaviť. Ak sa jedná o veľmi špeciálnu vec, pokúste sa ju vyprať na viackrát. Pamätajte však na to, že choroboplodné zárodky z textilu dostanete naozaj ťažko.

Nezaradené